ДОСВІД АВСТРІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ. Інтерв’ю з учасницею програми “Молодь змінить Україну” Вікторією Старцевою

2019 рік оголошено роком української культури в Австрії. Про досвід цієї успішної країни в контексті змін, необхідних для України, говоримо з учасницею програми для молоді Фонду родини Богдана Гаврилишина Вікторією Старцевою. 

Вікторія Старцева,

– учасниця і фіналістка програми “Молодь змінить Україну-2018”. Проходила навчання у школі місцевого розвитку в м.Черкаси, п’ятеро учасників якої, включно з Вікторією, отримали можливість вивчити досвід Австрії  у питаннях молодіжної та соціальної політики, урбаністики, екології, збереження культури та культурної дипломатії;

– докторантка Інституту дипломатії та міжнародного управління, Лафборовського університету в Лондоні. Наукове дослідження Вікторії передбачає порівняльний аналіз української публічної та культурної дипломатії, гендерної рівності з досвідом успішних країн-лідерів “Великої Сімки”.

 

 

  • Вікторіє, що найбільше вразило вас в Австрії з того, чого немає в Україні?

Для більшості учасників-фіналістів програми “Молодь змінить Україну”, як і для мене особисто, – це були перші відвідини цієї європейської країни. Ми мали змогу побачили лише столицю країни Відень, тому доцільно говорити про враження від цього міста. Знайомі ж австрійці та представники української діаспори, що проживають в Австрії, рекомендують, що для того, щоб відчути справжній смак Австрії, потрібно відвідати її інші міста, особливо, маленькі селища.

Оскільки ж наша подорож мала не туристичну мету, а ми їхали переймати досвід цієї країни у питаннях молодіжної та соціальної політики, екології, збереження культури та культурної дипломатії, то нами було обрано ряд інституцій для відвідування саме у Відні. Ми самостійно планували програму поїздки, домовлялися про зустрічі, які б були цікаві і корисні всім членам команди у їхніх сферах діяльності та допомогли розширити кругозір у ставленні до проблем та методів їх вирішення.

Я вважаю, що місія Б. Д. Гаврилишина, яку зараз продовжує реалізовувати Фонд родини Богдана Гаврилишина, є надзвичайно важливою. Завдяки таким програмам обмінів до інших країн ми маємо можливість краще зрозуміти потенціал саме своєї рідної землі та своєї країни, отримати знання про те, як цим потенціалом ефективно користуватися на благо всього суспільства. Вкотре актуалізується розуміння того, що розвиток твоєї країни та людей навколо тебе – це і є покращення особистого рівня життя, це взаємозалежні речі. Я абсолютно вірю в те, що саме молоде покоління кожної країни є тим майбутнім країни, яке на неї чекає. Тому інвестувати потрібно в розвиток інтелектуальних людських ресурсів та молоді.

Зустріч команди «МЗУ-2018» з Ms. Hermine Poppeller, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Austria to Ukraine в Embassy of Australia in Kiev, Ukraine.

Мені не особливо імпонує питання, чого немає в Україні або чого їй не вистачає. Я вважаю, що нашій країні вистачає всього. І вона має усе, що потрібно для повноцінного розвитку. Інша справа – як цим всім, що ми маємо у своїй країні, розпоряджатися та використовувати на благо людей.

Австрія – це дуже красива та високо розвинена країна Центральної Європи. З німецької мови Австрія означає «східна імперія» і столиця дійсно милує око своїм архітектурним стилем бароко та своєю помпезністю.

Перше враження про Австрію досить позитивне, адже це країна, яка:

  • високо шанує якість людського життя;
  • має високі стандарти до екологічності, органічного фермерства та продуктів харчування, чистоти питної води та повітря, енергоефективності та сортування відходів;
  • займається впровадженням розумної урбаністики;
  • має надзвичайно дбайливе ставлення до збереження своїх культурних та історичних пам’яток;
  • підтримує вільне та комфортне співіснування різних національних культурних та етнічних осередків;
  • у якій питання гендерної рівності має високу квоту 50/50.

До речі, українська діаспора є надзвичайно великою та потужною в Австрії. Українці тут в основному зайняті в сферах науки, освіти та української культурної дипломатії в Австрії, що мені було надзвичайно цікаво та корисно дізнатися, як людині, яка займається вивченням цього питання. Наприклад, в Австрії українською діаспорою був створений свій Віденський бал. Це щорічна грандіозна подія, яка збирає велику кількість активних представників української діаспори з усіх куточків країни. Окрім того, проводяться щорічні українські етнофестивалі та культурні заходи. У Відні є дві великі українські школи. Якось ми навіть почули лунання музики українського гімну у культурному центрі Відня під живий акомпанемент акордеону. Це була досить цікава історія одного українського хлопця, який збирав кошти своїм талантом для заручин зі своєю нареченою.

  • Як вдалося Австрії стати потужною у таких напрямках як економічне зростання, соціальна захищеність?

В Австрії всі державні системи працюють чітко, прозоро та мають свою коротко- та довгострокову візію, а також прописану стратегію розвитку. Для того, щоб ці напрямки розвитку були якнайкраще впроваджені задля потреб народу, в цій країні налагоджений прозорий та дієвий взаємозв’язок і спілкування з людьми. Кожен може висловити свою думку щодо прийняття того чи іншого нововведення, щодо його ефективності та подати свої побажання відкрито. Знову ж таки, мотивацією для імплементації кожного рішення з боку держави є турбота про достойний та безпечний рівень життя громадянина. Більш того, держава активно співпрацює з залученням людського потенціалу на благо суспільного розвитку.

У Відні існує, наприклад, так звана державна Бізнес Агенція, яка, по суті, є і академією підприємницького розвитку для кожного бажаючого та бізнес хабом водночас. Це майданчик, де нові стартапи можуть отримати професійну підтримку від досвідчених менторів з індустрії та, навіть, грантову підтримку на втілення власних проектів. Немає жодних перепон щодо участі представників інших держав, адже їхні двері відкриті для міжнародного партнерства. Головне, щоб всі ці ініціативи були націлені на покращення добробуту та підвищення соціального рівня Австрії. Так, наприклад, одним із таких багатобюджетних проектів став Vienna Seestadt Aspern, як зразок смарт (або розумної) урбаністики для планування та створення нового 27 дістрікту Відня згідно сучасних урбаністичних технологій. Це зразок сучасного, високоефективного та високоорганізованого міста для життя та бізнесу.

Окрім цього, існує велика кількість мереж хабів для розвитку соціального підприємництва, агенція з освіти суспільства, а також є навіть окремий Департамент розвитку гендерної політики при міській раді Відня.

Зустріч команди «МЗУ-2018» з Oleksandr Shcherba, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to Austria, що відбулася в Embassy of Ukraine in Vienna, Austria.

  • Яким чином ви втілюєте австрійський досвід в Україні?

Для мене особисто 2018 рік став надзвичайно плідним роком, що стало рушійною силою до відкриття у собі нових потенціалів та горизонтів, подарувало велику кількість яскравих зустрічей з надзвичайними людьми – сьогоднішніми друзями, однодумцями та партнерами.

Однією із таких знакових подій минулого року, зокрема, є моя участь у програмі «МЗУ-2018».  Вона стала справжнім каталізатором до втілення у життя одного з найголовніших проектів, який зрів уже не один рік. Проект, з яким я увійшла до фіналу програми «МЗУ-2018», називається “Центр публічної та культурної дипломатії України” з окремим фокусом на розвиток гендерної рівності в Україні та з інноваційним поглядом на сучасних жінок, «як агенток змін сьогодення».

Наразі ми з командою однодумців в активному партнерстві співпрацюємо з Інститутом Міжнародних Відносин (ІМВ) Київського національного університету ім. Т. Шевченка, втілюючи нашу ініціативу на Кафедрі міжнародних організацій і дипломатичної служби.

Наша мета – долучитися до створення нового сучасного бренду України, позитивного та сильного, а також розповісти історію країни світові з позиції партнера, який має вагу та якому є чим поділитися, чому навчити навзаєм. Нашим завданням є створити програму саме академічного обміну для молодих фахових спеціалістів у сфері культурної та публічної дипломатії України. Зокрема, між ІМВ та схожими профільними навчальними закладами Європи та Великобританії.

Тому, на базі Інституту міжнародних відносин (КНУ ім. Т.Ш.), кафедри міжнародних організацій і дипломатичної служби, ми створили автономну науково-дипломатичну площадку під назвою «Центр публічної та культурної дипломатії України» (ЦПКДУ). ЦПКДУ – є науково-дипломатичним містком між Україною (ІМВ), Великобританією (на базі партнерської площадки Інституту дипломатії та міжнародного управління, університет Лафборо, Лондон / Institute for Diplomacy and International Governance, Loughborough University London, Loughborough University) та 6-ма іншими розвиненими європейськими країнами: Австрія, Німеччина, Норвегія, Польща, Швейцарія, Швеція (згідно оцінки Богдана Дмитровича Гаврилишина як найбільш передових європейських країн).

Нещодавно відбулася перша нарадча зустріч нашої новоствореної команди в ІМВ, де професорсько-викладацький склад кафедри разом з командою 13-ти профільних студентів, майбутніх дипломатів 3, 4 та 5-го року навчання, стали однією дружньою командою ЦПКДУ.

Перша нарадча зустріч Вікторії Старцевої з командою професорсько-викладацького складу та профільних студентів-дипломатів центру «Публічної та Культурної Дипломатії України», ІМВ (КНУ ім. Т.Ш.), Кафедра Міжнародних Організацій і Дипломатичної Служби, Київ, Україна.

Станом на сьогодні наш центр вже у процесі запуску своїх перших двох ініціативних проектів. Перший проект – це програма 6 місячного дипломатичного стажування при посольствах вищезазначених європейських країн для профільно-орієнтованої молоді віком від 18 до 35 років. Акцент у програмі буде на вивченні позитивного передового досвіду у сфері публічної та культурної дипломатії найбільш розвинених Європейських країн.

Другий проект називається «Ukraine Art Diplomacy Fusion Fest» та має на меті заснування 1-го унікального (у подальшому щорічного) сучасного етно-національного фестивалю українського сучасного мистецтва та музики Art Diplomacy Fusion Fest. Нашим завданням є популяризація української публічної та культурної дипломатії у Великобританії для підсилення позитивного міжнародного іміджу України в Європі та посилення позитивного розвитку дипломатичних стосунків між Україною, Європою та Великобританією. Місцем проведення фестивалю будуть топ-5 університетів Великобританії з активним партнерством української діаспори у Великобританії та українських University Student Unions при цих університетах. Ми очікуємо на активну участь місцевої влади та консульства. Нашим завданням є консолідувати українську активну молодь, як інтелектуальну еліту, яка залучена до розвитку нашої держави. Це свого роду ще один «місток» публічної та культурної дипломатії між українською активною діаспорою закордоном та Україною, адже найбільше надбання кожної нації та народу – це людський потенціал та молоде покоління.

Тому запрошуємо усіх бажаючих долучатися до нашого проекту, ми будемо дуже раді. Ми всі є обличчям України та кожен з нас є культурним дипломатом своєї країни.

З нашою науково-академічною командою, Лондон, Великобританія: Professor Helen Drake, Director of the Institute for Diplomacy and International Governance, Viktoriia Startseva, PhD Candidate, and Dr Cristian Nitoiu, Lecturer in Diplomacy and International Governance at the Institute for Diplomacy and International Governance, Loughborough University London.

  • Які зміни, на вашу думку, мають відбуватися в Україні, щоб ми досягнули високого рівня економічного, політичного, соціального та екологічного розвитку?

Я вважаю, що таким рушійним тригером має бути розвиток свідомості кожного громадянина нашої держави. Важливо усвідомити свою приналежність та важливість кожного індивідуального вкладу у розвиток свого суспільства та місцевості, в якій кожен з нас мешкає. Ця думка звучить, можливо, досить популістською, але якщо заглибитися в сенс цього виразу, то можна відчути усю його силу, адже держава дійсно починається з кожного з нас. Більш того, я вважаю, що наша країна зараз проходить через важкі, але, у той же час, надзвичайно важливі стадії метаморфоз та свого нового етапу еволюції та становлення як нової української держави. Я у серці своєму є глобалісткою, тому вірю, що кожен з нас має відчувати велику місію перед Богом робити добрі речі для покращення життя один одного, не зважаючи на раси, стать, культурні та релігійні вподобання. Ми всі живемо на одній планеті і, дивлячись не з перспективи сьогоднішнього дня, але з огляду на якісне життя людства на нашій планеті на століття вперед, кожен з нас має усвідомлювати, що Good Governance (розумне управління), розумні та енергетично ефективні технології на відновлювальних джерелах енергії, переробка сміття та виготовлення предметів повсякденного вжитку на екологічних матеріалах, екологічно чисті продукти харчування та вода, турбота про навколишнє середовище та повага один до одного – все це забезпечить нам основу для якісного та розумного життя й співіснування один з одним.

Наостанок, я хочу щиро подякувати керівництву та всій команді ФРБГ, програмі «Молодь змінить Україну», їх друзям-партнерам, а також усім тим, хто активно приймав участь та допомагав у підготовці до, під час та після нашої поїздки до Австрії. Крім того, хочу подякувати нашій черкаській групі «МЗУ-2018» за якісну роботу. Мені було дійсно приємно бути частиною однієї з вами команди.


Другий модуль школи місцевого розвитку у місті Черкаси програми “Молодь змінить Україну” Фонду родини Богдана Гаврилишина, червень 2018 року.